מתכונים טבעוניים ששומרים על האיזון התזונתי

מתכונים טבעוניים ששומרים על האיזון התזונתי

עם המעבר לטבעונות ולמעשה הרבה לפני המעבר, רבים חוששים מחוסר איזון תזונתי. למעשה, מדובר באמונה שגויה די רווחת. רבים סבורים כי דווקא תזונה טבעונית פוגעת באיזון הגופני הבריאותי, בעוד שדווקא תזונה עתירת כולסטרול ושומנים מהחי אחראית למרבית מחלות הלב, הכליות, בעיות בכלי דם וסוכרת.

מתכונים בתרבות השפע מכילים כמות גדולה של חלבונים. למעשה, אדם שהתפריט שלו מבוסס על בשר, ביצים וחלב צורך פי שלוש חלבונים ממה שהוא זקוק לו באמת. כמויות החלבון העצומות המצויות בתפריט המערבי עלולות לפגוע בעצמות בעקבות הפרשת סידן מוגברת, להביא לפגיעה משמעותית בכליות ומעבר לזה, הם כוללים אחוזים גבוהים של שומן רווי ובעקבות זאת גם כולסטרול גבוה, רעלנים וחומרים מחמצנים אחרים אשר מקדמים התפתחות של מחלות כמו סרטן, סוכרת ועוד.

ומה קורה עם מתכונים טבעוניים?

פועל יוצא של המעבר לטבעונות הוא התעוררות המודעות וההבנה כי למעשה, דווקא תזונה טבעונית מונעת את התפתחותן של מחלות רבות ומשפרת את איכות החיים. מתכונים טבעוניים המבוססים על שומנים מהצומח, איזון נכון של חלבונים ופחמימות וכן ויטמינים ומינרלים היא תזונה אשר תשפר את מצב הרוח שלכם, תעניק מרץ וחיוניות ואפילו תשפיע על רמת החיוניות והאופטימיות שלכם. אז איך עוברים לתזונה טבעונית תוך התבססות על מתכונים טבעוניים מאוזנים? כמה עובדות חיוניות על תזונה טבעונית.

 

  • זו לא הכמות, זו האיכות

 

20% מהגוף שלכם עשויים חלבונים. חלבונים אלו אינם מאוחסנים בגוף בדרך קבע ולכן חשוב לצרוך אותם מדי יום. אבל לא רק הכמות חשובה, אלא לא פחות מכך גם האיכות של החלבונים.

 

  • חומצות אמינו – מה זה בעצם?

 

חומצות אמינו הן אבני הבניין של הגוף, הן האחראיות העיקריות על ייצור חלבונים החיוניים כל כך לתחזוקה ובנייה של רקמות שריר, הן משפיעות על מצב הרוח שלנו, רמת האנרגיה ויכולתם של האברים שלנו להשתקם באופן ישיר והן אף תורמות תרומה משמעותית להתפתחות המוח.

 

  • חלבון מלא, חלבון חצוי

 

לא אחת אנחנו שומעים על מתכונים טבעוניים ומאכלים שונים את הטענה: "אבל זה לא כולל חלבון מלא!". הלכה למעשה, חלבון מלא הוא כזה הכולל את 9 חומצות האמינו החיוניות לגוף שעליהן תקראו בסעיף הבא.

 

  • 9 חומצות אמינו חיוניות

 

מתוך 23 חומצות אמינו הקיימות, 9 הן חיוניות לקיום הגוף והגוף אינו מסוגל לייצרן באופן עצמאי. חלבונים מסוימים שמקורם בצומח מכילים כמות נמוכה של מתיונין, טריפטופן, ליזין ואיזולאוצין.

 

  • מחקרים מוכיחים

 

מחקרים מלמדים כי תזונה העשירה בחלבונים מהצומח אחראית להפחתת לחץ הדם, רמת הכולסטרול והסיכון למחלות לב, כליות, דם וריאה.

 

  • חלבון מהחי או חלבון מהצומח?

 

חלבון מהחי מספק אמנם חלבון מלא ויחד עם זאת, הוא מגיע עם חבילה של רעלים, אנטיביוטיקה, הורמונים ורכיבים אחרים. חלבון מלא מהחי לא מגיע בכל דגן אלא בשילובים מסוימים בהם היא עולה בערכה על חלבון מהחי. שילובים אלו כוללים קטניות עם דגנים מלאים כמו אורז מלא, כוסמת, שיבולת שועל, קינואה ועוד.

 

  • מינרלים וויטמינים נוספים

 

תזונה המבוססת על מתכונים טבעוניים מהווה מקור עשיר לאבץ, ברזל, סידן, סיבים תזונתיים וכן ויטמינים חיוניים כמו סוגי ויטמין B השונים, ויטמין C, ויטמין A  ואחרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *