מנאום החמוצים של ביבי למלפפונים במלח

מנאום החמוצים של ביבי למלפפונים במלח

מלפפונים במלח

הנאום המדובר ההוא של ראש הממשלה בנימין נתניהו הפך בתוך שעות לנאום היסטורי. כל כך היסטורי הנאום הזה עד שהוא כבר קיבל בתוך דקות ספורות שם עצמאי משלו: "נאום החמוצים". הנאום הזה אולי הרגיז חלק מהעם, ייתכן והוא הצחיק חלק אחר מהעם, אבל לי? לי הוא עשה חשק למלפפונים חמוצים, וליתר דיוק מלפפונים במלח.

רק אחרי הנאום הזה הבנתי שעד כמה שאני אוהב מלפפונים חמוצים אני ממש בור בכל מה שנוגע לערכים התזונתיים שלהם, ליתרונות ולחסרונות שלהם, לאופן שבו כובשים חומצים ובכלל חוץ מלאכול אותם בתאבון רב אני לא יודע עליהם הרבה. עכשיו, מאחר ואני בחור יסודי החלטתי לצאת ולחקור את החמוצים, וזה מה שגיליתי…

מה מברכים על מלפפונים חמוצים?

נתחיל מההתחלה. ממש כמו מאכלים אחרים אנחנו מברכים גם על מלפפונים חמוצים יהיו אלו מלפפונים במלח או בחומץ. וזאת על אף ששרבים סבורים שבתהליך ההחמצה משתנה צורתו של המלפפון.

על פי תשובתו של הרב בינימין במברגר המבוססת על שולחן ערוך ואורח חיים יש לברך על מלפפון חמוץ את ברכת בורא פרי האדמה "מאחר וניכר שהוא מלפפון לא נקרא שנשתנה צורתו. ואף שנכבשו ונעשו חמוצים, מאחר שדרך לאוכלם גם כך ברכתן בורא פרי האדמה"

איך הכול התחיל?

על פי חוקרים מתחום הארכיאולוגיה והאנתרופולוגיה ניתן לאתר את החמוצים הראשונים כבר במסופוטמיה, בסביבות 2400 לפני הספירה. הרציונל שעמד מאחורי החמצת המלפפונים ושאר ירקות היה שימור המזון. מלפפונים, כידוע פורחים רק בעונת הקיץ, לכן אם רוצים לשמור עליהם וליהנות מהם גם בעונת החורף היו צריכים לחשוב על תהליך שיביא לשימורם. תהליך ההחמצה מאפשר בדיוק את זה – הוא מאפשר לנו לאכול מלפפונים טעימים גם בעונת החורף.

אחרי שהמסופוטמים גילו את תהליך ההחמצה המשמר, חמוצים החלו להתפשט בכל העולם הקדום באמצעות המסחר. הם הגיעו למצרים, ליוון העתיקה וכאשר הם כבשו את החך של האימפריה הרומית הענפה הם עלו בדרגה והפכו למעדן מלכים ואצולה. משם החמוצים נפוצו לים התיכון וגם לארצות המגרב עד שהפכו לחלק אינטגרלי מכל המטבחים ברחבי העולם.

האם מלפפונים חמוצים בריאים?

כאשר שאלנו מומחים האם מלפפונים במלח או בחומץ טובים לבריאות כולם ענו פה אחד: "כן". מלפפונים חמוצים נחשבים בריאים מאחר והם עוברים תהליך של תסיסה הומולקטית (זהו תהליך ההחמצה). בתהליך זה של תסיסה נוצרים חיידקים טובים שמייצרים פרוביוטיקה טבעית. בעת תהליך ההתססה החיידקים הטובים שנמצאים בקליפת המלפפונים מומרים לחומצה לקטית וזו מעודדת התפתחות של חיידקים פרוביוטיים נוספים המתרבים.

כמו כן, מלפפונים חמוצים מאזנים את רמת החומציות שלנו בגוף ומונעים מחיידקים להתרבות. הם מספקים חיזוק למערכת החיסונית שלנו ותורמים מאוד למערכת העיכול. לכן חשוב מאוד לשלב אותם באורח החיים שלנו.

אל תגידו שלא ידעתם!

  • כדאי מאוד להכין מלפפונים חמוצים בבית, בעצמכם. זאת מאחר וחמוצים קנויים עוברים תהליך של פסטור שקוטל את רוב היתרונות הבריאותיים שנמצאים במלפפונים חמוצים בכבישה ביתית טבעית.
  • אם אתם מתכוונים להכין בעצמכם חמוצים וודאו שמכל האחסון שלהם סגור היטב היטב, הרמטית, כי אם חודר חמצן למיכל ההחמצה, הכול ייהרס וחבל.
  • אם גם אתם מעדיפים מלפפונים במלח שימו לב לכמות המלח שאתם מוסיפים. מלפפונים חמוצים הינם בריאים אם לא מטביעים אותם במלח – נתרן עלול להיות מסוכן, במיוחד לאנשים עם לחץ דם גבוה. כדי להתגבר על הבעיה, מומלץ להשתמש במלחים טבעיים ובריאים כגון: מלח צמחים או מלח ים אטלנטי.
  • אם אתם כובשים חמוצים בבית ולפתע רואים הצטברות של קצץ במכל האטום שבו המלפפונים מוחמצים אין מה להילחץ, זה הוא בסך הכול הצטברות של סוכר, תוצר ישיר של תהליך ההתססה. כאשר תפתחו את החמוצים, לאחר לפחות שלושה ימים, תוכלו להסיר את שכבת הקצף וליהנות מיופי של חמוצים ביתיים.

בתאבון ולבריאות!

מלפפונים חמוצים בטעם ביתי – מתכון מנצח מאת שוקי גלילי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *